Obniżka stopy referencyjnej, a rynkowy charakter oprocentowania
Gwałtowna obniżka stóp referencyjnych w 2020 r. spowodowała zmianę wysokości odsetek maksymalnych oraz stóp bazowych WIBOR. Podmioty powiązane powinny przeanalizować wpływ tych zmian na ocenę rynkowego charakteru zawieranych pożyczek.
Stopa referencyjna jest rentownością bonów pieniężnych emitowanych przez NBP i nabywanych głównie przez banki komercyjne. Instrument ten jest wykorzystywany przez bank centralny w celu regulowania ilości pieniądza na rynku. Zmniejszenie stopy referencyjnej ma docelowo prowadzić do poluzowania warunków finansowania, a przez to do zmniejszenia oprocentowania kredytów i zwiększenia inwestycji.
Wysokość stopy referencyjnej
Stopa referencyjna ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej – organ decyzyjny NBP. W 2020 r. doszło do jej trzykrotnej obniżki. Duża aktywność NBP była próbą ograniczenia negatywnych skutków gospodarczych związanych z pandemią Covid-19. Wysokość stóp referencyjnych obowiązujących w 2020 r. została przedstawiona w poniższej tabeli.
Odsetki maksymalne
Zgodnie z Kodeksem cywilnym odsetki wynikające z czynności prawnej (w tym z umowy pożyczki) nie mogą w skali roku przekraczać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta